Trubky v Turecku jsou za pořádnou EKOPecku

Trubky v Turecku jsou za pořádnou EKOPecku

Elektrárna v provincii Hatay u města Erzin (nachází se na jižním cípu Turecka) je zářným příkladem moderní elektrárny, která směle splňuje evropské standardy emisí, což my vždy rádi slyšíme.

Elektrárna vyrábí elektrickou energii (výkon 870 MW, kombinovaným cyklem – zkratka CCGT neboli Combined Cycle Gas Turbine, také též známe, jako paroplynové elektrárny viz níže v textu) za pomoci moderních technologií spalování.

Konfigurace elektrárny se skládá ze dvou plynových turbín v uspořádání s více hřídelemi a s přidruženými parními generátory pro rekuperaci tepla (HRSG) a z parní turbíny. Součástí projektu byla také všechna související zařízení s budovami a konstrukcemi.

Začátek projektu a naše činnost

Za vším stojí přední turecká energetická společnost Akenerji Elektrik Üretim A.S., která vybrala konsorcium GE a GAMA Power Systems za účelem nové elektrárny s kombinovaným cyklem pro zemní plyn.

Za Van Leeuwen jsme začali dodávat širokou škálu trubek, tvarovek a přírub P91. Zapojení do projektu probíhalo v letech 2012 a 2013.

Elektrárna Erzin-Hatay

CCGT? Jak to funguje?

Ve spalovací turbíně je spalováním zemního plynu roztočen rotor generátoru vyrábějící elektřinu. Je zajímavé, že tímto procesem vznikají i horké spaliny, které se dají dále využít, a to za pomocí parní turbíny.

Paroplynové elektrárny jako je např. Hatay Erzin jsou významně ekologičtější než uhelné elektrárny.  Neprodukují oxidy, síry a prach. Velký „boom“ těchto elektráren začal na konci 80. let minulého století (např. Japonsko, Itálie nebo Velká Británie).Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *